Informace o turnajích

 
Zájemci o závodní judo mohou s našimi trenéry jezdit na závody po ČR, mimořádně i do zahraničí. Našim cílem však nejsou výsledky, ale postupné získávání zkušeností, naučit se přijmout prohru a poučit se z ní, respektovat soupeře, naučit se sebekázně a hlavně - radost ze sportu.
 
K účasti na turnajích je třeba :       
 
 
  1)      Být členem JC Hradec Králové = vyplněná přihláška a zaplacené příspěvky
                                                                
  2)     Zaplaceny evidenční poplatky (evidence, pojištění) ČSJu - 100, nebo 300 KČ
                                                                
  3)     ZDE si najít a VYTISKNOUT svoji evidenční kartu, kde z druhé strany potvrdit doktorem, že je dítě zdravé.

                                                                                   

 

Stručný průběh turnaje:

Po příchodu na místo soutěže trenér nebo zodpovědná osoba zaplatí startovné, které potom vybere od zúčastněných. Vypíše veškeré náležitosti a rozdá startovní lístky soutěžícím. Ti s nimi jdou na vážení (ve spodním prádle), kde odevzdají lístek, kam jim bude vepsána jejich hmotnostní kategorie. Hmotností kategorie jsou dány rozpisem turnaje. Optimální je jít na vážení co nejdříve, aby se do začátku soutěže mohli soutěžící najíst, zregenerovat a rozcvičit se.

 

Po ukončení vážení následuje tzv. losování, které trvá 0,5 – 1 hod.. Rozhodčí rozlosují ručně, popř. PC jednotlivé váhy v daných věkových kategoriích. Tento čas, nejpozději však poslední ½ hod. před začátkem soutěže, by měli soutěžící využít na důkladné rozcvičení.

 

Každý turnaj zahajuje ředitel soutěže spolu s hlavním a ostatními rozhodčími během nástupu všech soutěžících na tatami. Nasazení vah na tatami a vyvolání jednotlivých závodníků na následující zápas oznamuje zapisovatel sedící za stolem hlavního rozhodčího. Každé váhové kategorie zpravidla probíhají na jedné žíněnce (tatami) prakticky bez přestávky. Proto je důležité, aby se závodník nevzdaloval na delší čas od tatami, kde právě probíhá jeho váha, aby byl po výzvě na zápas připravený. Vyhodnocení probíhá po ukončení váhy anebo na konci soutěže.

 

 Závodník, jehož jméno se přečte jako první z dvojice, nastoupí bez šerpy na tatami po levé straně stolu hlavního rozhodčího (zapisovatele). Závodník, jehož jméno se přečte jako druhé z dvojice si před zápasem přes svůj pásek zaváže modrou/červenou šerpu a nastoupí na stranu tatami, která je po pravé straně stolu hlavního rozhodčího (zapisovatele). Závodník se postaví na okraj a zůstane stát. Na pokyn rozhodčího uvnitř tatami vkročí dovnitř, cca. 1m za červenou plochu, tam se pokloní soupeřovi a udělá krok vpřed. Na pokyn HAJIME se začíná zápas. Zápas se přeruší na povel MATTE a opět se pokračuje na HAJIME. Každý zápas končí na povel SORE MADE v časovém limitu pro danou kategorii nebo před časovým limitem a to tehdy jeli provedená technika ohodnocena IPPONem, případně vzdáním se soupeře (vzdávající poklepe na soupeřovo tělo anebo na žíněnku,   popřípadě zvolá MAITA). Po ukončení zápasu si podají oba závodníci ruce a odcházejí pozadu z tatami. Když odchází z tatami opět se pokloní.